ODGOVOR IZVRŠNE DIREKTORICE HRA NA KOLUMNU RATKE JOVANOVIĆ-VUKOTIĆ POD NASLOVOM “NACIONALNA SRAMOTA, OSTROGA MI!”,
01/08/2022POVODOM ODBIJANJA KABINETA PREMIJERA DA IZMIJENI ODREDBE TEMELJNOG UGOVORA
03/08/2022JAVNI POZIV za angažovanje tri eksperta/kinje za pripremu tri analize
Javni poziv je namijenjen svim ekspertima/kinjama sa dugogodišnjim iskustvom u pripremi tri analize o reformi pravosudnog sistema.
Eksperti će biti zaduženi za izradu sledećih analiza:
Analiza 1: O primjeni Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku u periodu od 2017-2022, s akcentom na predmete starije od tri godine i na posebno prepoznate probleme u praksi naročito kod upravnih postupaka i sporova pred Upravnim sudom. Istraživanje podrazumijeva sledeće obaveze:
- analizu primjene Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku u smislu procjene efikasnosti pravnih ljekova koje ovaj zakon predviđa i u odnosu na praćenje dužine suđenja;
- da u istraživanju obuhvati predmete prema kontrolnim zahtjevima, svim tužbama dostavljenim Vrhovnom sudu za naknadu i presudama po njima, kao i relevantnoj praksi Evropskog suda za ljudska prava, posebno u odnosu na Crnu Goru;
- da u istraživanju obuhvati postupke sprovedene za vrijeme posebnog režima rada sudova uzrokovanog virusom „Covid-19“.
Analiza 2: O izdvajanju nezakonito pribavljenih dokaza u krivičnim postupcima koja će sadržati prikaz najvažnijih relevatnih stavova Evropskog suda za ljudska prava (ESLJP), objašnjenje kako bi ih trebalo koristiti prilikom primjene nacionalnog prava i prikaz kako je izdvajanje pravno nevaljanih dokaza uređeno pravila krivičnog postupka u Crnoj Gori, kakva je praksa sudova i da li je u skladu sa principima iz prakse ESLJP. Izvještaj treba da sadrži analizu najzanimljivijih stavova najviših sudova u Crnoj Gori, Vrhovnog i Apelacionog suda, imajući u vidu njihov uticaj na praksu nižih sudova.
Analiza 3: O sprovođenju odluka koje su državna tužilaštva i sudovi donijeli u postupcima zbog kršenja mjera propisanih naredbama Ministarstva zdravlja Crne Gore od 17. marta 2020. godine do 4. marta 2022. godine, za vrijeme epidemije virusa COVID – 19 i izrade izvještaja koji se sadržati analizu pravnog okvira i ocjenu pravnog osnova da se tokom epidemije ograniče osnovna ljudska prava, pravnu analizu krivičnog djela nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti iz člana 287 Krivičnog zakonika Crne Gore i ocjenu ustavnosti i zakonitosti utvrđivanja krivične odgovornosti za kršenje mjera propisanih naredbama Ministarstva zdravlja u situaciji u kojoj nije bilo proglašeno vanredno stanje. Pored navedenog, izvještaj treba da sadrži zaključe i preporuke u vezi analize presuda koje su sudovi donijeli u krivičnim postupcima, analize rješenja državnih tužilaštava u primjeni instituta odloženog krivičnog gonjenja i analize rješenja sudova za prekršaje.
Profil eksperata:
- Obrazovanje: Fakultet pravnih nauka, master diploma ili doktorat će se smatrati dodatnom vrijednošću;
- Radno iskustvo: Najmanje 5 godina radnog iskustva u oblasti ljudskih prava i analize rada pravosudnih organa;
- Poznavanje međunarodnih standarda u oblastima ljudskih prava,
- Prethodno iskustvo u izradi sličnih izvještaja i analiza.
Rok za podnošenje prijava je 1.9.2022. u 16:00 sati. Prijave pristigle nakon naznačenog roka neće biti razmatrane.
Kandidat je dužan dostaviti sljedeću prateću dokumentaciju u zatvorenoj kovesti:
- CV u slobodnoj formi;
- Tehničku ponudu potpisanu od strane eksperta,
- Finansijsku ponudu potpisanu od strane eksperta (u posebnoj zatvorenoj koverti).
Prijave će se predati lično ili putem pošte na sljedeću adresu:
NVO Akcija za ljudska prava
Bulevar Svetog Petra Cetinjskog 130/VII sprat
81 000 Podgorica
Za dodatne informacije i objašnjenja kontaktirajte nas na mail adresu: hra@t-com.me ili putem telefona: +382 20 232 348.
Napomena: HRA zadržava pravo da u saradnji s ekspertima/ekspertkinjama prilagodi konačni tekst, koji će biti objavljen. Tročlani žiri će o ishodu konkursa obavijestiti izabrane kandidate u roku od 15 dana od dana zatvaranja konkursa.
Navedene analize biće pripremljene u okviru projekta “Pristup pravdi i ljudskim pravima u Crnoj Gori – projekat monitoring suđenja 2021 – 2023” koji Centar za monitoring i istraživanje (CeMI) sprovodi u saradnji sa Akcijom za ljudska prava. Finansiran je od strane Evropske unije i kofinansiran od strane Ministarstva javne uprave Crne Gore.