SUDSKI SAVJET DA OTVORI VRATA JAVNOSTI I REAGUJE NA POLITIČKE PRITISKE
01/11/2024Pravosudni monitor – praćenje i izvještavanje o reformama u pravosuđu
04/11/2024REAGOVANJE NA IZJAVE RADANA NIKOLIĆA, PREDSJEDNIKA UDRUŽENJA BORACA RATOVA OD 1990. GODINE: NIKOLIĆ I DALJE RATUJE SA ŽRTVAMA I SA ISTINOM
Akcija za ljudska prava (HRA) je, po ko zna koji put, prinuđena da zbog javnosti reaguje na netačne i zlonamjerne izjave Radana Nikolića, koji se javno predstavlja kao predsjednik Udruženja boraca ratova od 1990. godine. Ovog puta Nikolićeve izjave sadrže i ozbiljne prijetnje.
Nikolić lažno prikazuje napore Akcije za ljudska prava da se usvoji zakon koji bi pravično regulisao status svih civilnih žrtava rata u skladu s ljudskim pravima. HRA je više puta ove godine javno protestovala zbog odlaganja donošenja tog Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti. Donošenje tog Zakona je i u najboljem interesu svih koje Nikolić navodno zastupa, tako da je nejasno zašto mu smeta njegovo usvajanje i u čijem se interesu on obrušava na žrtve i HRA.
Nikolić optužuje HRA da „radimo na štetu Crne Gore“ i poziva svoje istomišljenike borce na „maksimalni organizovani otpor“. Nije jasno kome sve prijeti Nikolić i sa kim bi ponovo da ratuje. Posebno upozoravamo na Nikolićevu javno iznijetu klevetničku i očigledno neuravnoteženu izjavu da su „nevladine organizacije špijunske organizacije koje se postavljaju kao nadnacionalne i kontrolišu znatan dio tužilaca i sudija u interesu stranih država, a na štetu Crne Gore“.
Netačna je Nikolićeva tvrdnja da Evropski parlament nije kritikovao Zakon o boračkoj i invalidskoj zaštiti kao selektivan, i da je izvršna direktorica HRA to neistinito saopštila javnosti. Evropski parlament je u svojoj rezoluciji od 18. oktobra 2023. godine doslovno u tački 52 izrazio „zabrinutost zbog toga što je raspušten crnogorski parlament usvojio Zakon o boračkoj i invalidskoj zaštiti koji selektivno predviđa kategoriju ‘civilnih žrtava rata’ i njihovo pravo na novčanu nadoknadu, iako zakon još uvijek nije stupio na snagu“. Rezolucija je dostupna na linku: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2023-0369_EN.html.
Netačna je i tvrdnja da je izvršna direktorica HRA Tea Gorjanc Prelević članica bilo kakve „tajne grupe“ za izradu tog zakona. HRA nije imala ni predstavnika u radnoj grupi koju je formiralo Ministarstvo rada i socijalnog staranja pod upravom ministarke Naide Nišić, što je takođe lako provjeriti. To što je HRA još u januaru 2024. dostavila nadležnom ministarstvu predlog odredbi za regulisanje statusa civilne žrtve rata u skladu s međunarodnim standardima, i o tome obavijestila javnost, Nikolić lažno predstavlja kao članstvo u tajnoj grupi s ministrima, što je apsurd.
Upozoravamo medije da prenošenje klevetničkih i prijetećih izjava povlači i odgovornost medija koji u tome učestvuju. Naglašavamo da je sve što je Nikolić izjavio bilo lako provjeriti u dokumentima Evropskog parlamenta i Ministarstva rada i socijalnog staranja ili u Akciji za ljudska prava, ali da to niko od medija koji su Nikolićeve izjave prenijeli nije uradio.