B3.T7 – Analiza rada Tužilačkog savjeta u 2023. i 2024.
HRA BILTEN 3 – TEMA 7
Četvrti po redu izvještaj Akcije za ljudska prava (HRA) o radu Tužilačkog savjeta, za 2023. i 2024. godinu, pokazao je značajan napredak u radu ovog tijela, naročito u poređenju sa stanjem prikazanim u posljednjem izvještaju iz 2022. godine. To se, prije svega, odnosi na obrazloženja odluka koja su većinom unaprijeđena.
U 2023. i 2024. godini Tužilački savjet je odlučio o 42 izbora i napredovanja tužilaca putem bolje obrazloženih odluka. Broj aktivnih tužilaca porastao je sa 85 na 114, a očekuje se da će početkom 2025. godine još četvoro kandidata završiti obuku i početi sa radom.
„Do kraja sledeće godine možemo dostići broj tužilaca blizu onog koji je predviđen za rad u tužilaštvima“, izjavio je Vrhovni državni tužilac Milorad Marković, napominjući da je neophodan broj tužilaca za rad 141.
U posljednje tri godine, četvrtina tužilaca dala je ostavke. Izvršna direktorica HRA Tea Gorjanc-Prelević, istakla je da tzv. funkcionerska naknada, baš kao i kod sudija, omogućava primanje pune plate do dvije godine nakon ostavke, i predstavlja „pretjeranu i nekorektnu motivaciju za napuštanje odgovornog tužilačkog posla“.
Ipak, interesovanje mladih pravnika za ulazak u Državno tužilaštvo daje prostora za optimizam – na posljednjem konkursu za 11 pozicija prijavilo se 24 kandidata.
Pozitivan pomak zabilježen je u ocjenjivanju rada državnih tužilaca – više nisu svi ocijenjeni isključivo odličnim ocjenama. Međutim, HRA preporučuje dalje unapređenje Zakona o Državnom tužilaštvu kako bi se jasno definisali kriterijumi za ocjenjivanje.
„Zakonom propisati da se kvalitet rada državnih tužilaca ocjenjuje na osnovu usvojenih ili odbijenih predloga o određivanju i produženju pritvora, usvojenih pritužbi o odbacivanju krivične prijave, pravnosnažnih presuda redovnih sudova, kao i na osnovu broja osuđujućih presuda i usvojenih žalbi“, kazao je autor izvještaja, advokat Veselin Radulović.
Izvještaj pokazuje da je Tužilački savjet u 2023. godini razmotrio 199 pritužbi, a u 2024. čak 204.
„Obim posla ukazuje na istu stvar kao kod Sudskog savjeta, da treba ozbiljno razmotriti profesionalizaciju funkcije bar nekih članova“, saopštila je direktorica HRA Tea Gorjanc-Prelević.
Izvještaj ukazuje na nužnost izmjena Zakona o Državnom tužilaštvu, posebno u vezi sa disciplinskom i etičkom odgovornošću. HRA preporučuje da disciplinski prekršaji budu precizirani, a njihovi opisi jasno različiti od kršenja Etičkog kodeksa, kako bi se obezbijedile odgovarajuće sankcije za propuste.
Za više informacija i detaljan prikaz zaključaka i preporuka, pogledajte nacrt izvještaja HRA na ovom linku.
HRA BILTEN 3
- B3.T1 – Neustavno djelovanje Ustavnog suda
- B3.T2 – 29 sudija i 11 državnih tužilaca podnijelo ostavke za dvije godine
- B3.T3 – Sudija Danilo Jegdić osuđen na kućni zatvor, dio optužnice zastario zbog odugovlačenja suđenja
- B3.T4 – Nakon 22 mjeseca od potvrđivanja optužnice, suđenje Medenicama kreće ispočetka
- B3.T5 – Specijalno odjeljenje Višeg suda u Podgorici čeka pojačanje, ali i osipanje kadra
- B3.T6 – Analiza rada Sudskog savjeta u 2023. i 2024.
- B3.T7 – Analiza rada Tužilačkog savjeta u 2023. i 2024.
- B3.T8 – Dizdarević jedini kandidat za člana Sudskog savjeta, čeka se kompletiranje Tužilačkog savjeta
- B3.T9 – Opomene iz Strazbura zbog neažurnosti
- B3.T10 – Specijalna državna tužiteljka ponovo osuđena u prvom stepenu – sedam mjeseci zatvora zbog zloupotrebe položaja
- B3.T11 – Osnovni sud u Baru – sudije prosječno opterećene 941 predmetom
- B3.T12 – Povučen predlog o izmjenama ZKP-a o produženju pritvora
- B3.T13 – Suočavanje sudija u podgoričkom Višem sudu zbog sporne presude
- B3.KV – KRATKE VIJESTI