
REAGOVANJE POVODOM PORUKA MRŽNJE PREMA GRAĐANSKIM AKTIVISTIMA ILIĆ I KONATAR
09/04/2025
KAZNA ZA NASTAVNIKA MATA KANKARAŠA UGROŽAVA SLOBODU IZRAŽAVANJA
10/04/2025B6.T2 – Apelacioni sud odlučio da su prepiske sa aplikacija Skaj i Anom pravno valjani dokazi

HRA BILTEN 6 – TEMA 2
Apelacioni sud Crne Gore je u dva predmeta utvrdio da su prepiske sa aplikacija Skaj (SKY) i Anom pravno valjani dokazi.
U prvom predmetu je potvrđena osuđujuća presuda Višeg suda u Podgorici, koja je bila zasnovana na dokazima pribavljenim putem međunarodne pravne pomoći sa Skaj aplikacije, a u drugom je na osnovu žalbe SDT odlučeno da prepiska s Anom aplikacije ostane u spisima kao valjan dokaz.
Skaj aplikacija je kao valjan dokaz prvi put korišćena u predmetu protiv Nikšićanina Darka Janjića. Apelacioni sud je potvrdio osuđujuću presudu i preinačio odluku o kazni Višeg suda u Podgorici, te je Janjića osudio na pet godina zatvora zbog članstva u kriminalnoj organizaciji koja je planirala ubistvo Željka Radulovića, kao i zbog šverca droge. Ranije je u presudi Višeg suda bilo navedeno da je prepisaka sa nekada zaštićene aplikacije potkrijepljena materijalnim i personalnim dokazima.
„Po ocjeni Apelacionog suda pribavljena je (Skaj prepiska) na zakonit način putem međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, u skladu sa važećim propisima Francuske i na osnovu odluke nadležnog pravosudnog organa te zemlje, što je u skladu sa odredbama Evropske konvencije o međusobnom pružanju pravne pomoći u krivičnim stvarima od 20. 4. 1959. godine i Konvencije Ujedinjenih nacija protiv transnacionalnog organizovanog kriminala od 15. 12. 2000. godine, koje shodno članu 9 Ustava Crne Gore predstavljaju sastavni dio unutrašnjeg pravnog poretka i imaju primat nad domaćim zakonodavstvom“, navodi se u obrazloženju presude Apelacionog suda.
U obrazloženju je navedeno da je „optuženom i njegovim braniocima data stvarna mogućnost da se u kontradiktornom postupku pred prvostepenim i drugostepenim sudom izjasne na provedene dokaze Skaj komunikacije, da ospore vjerodostojnost dokaza, protive se njihovoj upotrebi, iznesu svoje argumente, što su isti i učinili, ali po ocjeni ovog suda, nisu doveli u sumnju vjerodostojnost ovih dokaza“.
U drugom postupku, Apelacioni sud Crne Gore je ocijenio i da se dokazi pribavljeni putem aplikacije Anom mogu koristiti u sudskom postupku, i to protiv jedanaestočlane kriminalne grupe koju su, kako tvrdi SDT, formirali Baranin Milan Janković i Toni Junčaj iz Tuzi.
Taj sud je prihvatio žalbu SDT i odbio predlog branilaca osumnjičenih za prekogranični šverc droge da se iz spisa predmeta izuzmu kao pravno nevaljani dokazi koji se odnose na komunikaciju ostvarenu putem aplikacije Anom.
“Da bi se određeni dokazi izdvojili, po mišljenju Apelacionog suda, neophodno je da se sa izvjesnošću može zaključiti da su isti pravno nevaljani u smislu člana 17 stav 2 ZKP-a, što u konkretnom nije slučaj. Naime, Sjedinjene Američke Države su do podataka o komunikaciji došle koristeći se međunarodnom pravnom pomoći od strane države članice Evropske unije, za koju prema stanju u spisima predmeta ne postoji dokaz koji bi ukazivao na to da ista prilikom preduzimanja ovih radnji nije poštovala svoj nacionalni pravni poredak i da nije imala valjani sudski nalog za kopiranje podataka sa platforme za kriptovanu komunikaciju Anom”, navodi se u saopštenju Apelacionog suda.
Viši sud u Podgorici je prethodno u januaru odlučio da se iz spisa predmeta izdvoje kao pravno nevaljani dokazi koji se odnose na komunikacije ostvarene putem aplikacije Anom, jer „nije jasan identitet treće zemlje koja je pribavila komunikacije i nadležnim organima SAD-a dostavila podatke, niti da li je postojao sudski nalog te zemlje da se izuzmu podaci sa servera, usljed čega je nemoguće ispitati zakonitost procedure po kojoj su navedeni podaci pribavljeni“.
„Organi gonjenja Crne Gore su pribavili ove podatke zamolbenim putem i uvrstili ih u dokaze u skladu sa članom 45 Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, pa po pravnom shvatanju ovog suda nema osnova za sumnju u zakonitost procedure u zemlji pribavljanja, niti ima mjesta zaključku da se ovi dokazi ne mogu koristiti u ovom postupku“, objasnio je Apelacioni sud.
Odluke Apelacionog suda su prve odluke kojima se potvrđuje da su prepiske sa nekada zaštićenih aplikacija, koje su dobijene putem međunarodne pravne pomoći, dokaz u borbi protiv organizovanog kriminala. Ključno je da su prepiske pribavljene zakonito, u skladu sa procedurom u zemlji pribavljanja, i to je u oba slučaja utvrđeno. Takođe je bitno da prepiske nisu jedini dokaz na kome se zasnivaju presude i da je odbrani omogućeno da ospori njihovu vjerodostojnost.
HRA BILTEN 6
- B6.T1 – Ponovo počelo suđenje Vesni Medenici – nastavljeno i sa odgađanjem ročišta
- B6.T2 – Apelacioni sud odlučio da su prepiske sa aplikacija Skaj i Anom pravno valjani dokazi
- B6.T3 – Potvrđena optužnica protiv bivšeg glavnog specijalnog tužioca Katnića i bivšeg policijskog funkcionera Lazovića
- B6.T4 – Upućena molba Venecijanskoj komisiji da riješi dileme oko prestanka funkcije sutkinji Dragani Đuranović
- B6.T5 – Grupa advokata protestovala zbog neažurnosti suda u Baru
- B6.T6 – Uoči novog izvještaja Evropske komisije o vladavini prava
- B6.T7 – Ustavni sud smanjio zaostatke i najavio veću transparentnost
- B6.T8 – Bivša sutkinja Vučković ponovo tužila Sudski savjet
- B6.KV – KRATKE VIJESTI