
REAGOVANJE POVODOM PORUKA MRŽNJE PREMA GRAĐANSKIM AKTIVISTIMA ILIĆ I KONATAR
09/04/2025
KAZNA ZA NASTAVNIKA MATA KANKARAŠA UGROŽAVA SLOBODU IZRAŽAVANJA
10/04/2025B6.T7 – Ustavni sud smanjio zaostatke i najavio veću transparentnost

HRA BILTEN 6 – TEMA 7
Ustavni sud Crne Gore je intenzivirao rad i znatno smanjio broj predmeta na čekanju po ustavnim žalbama. Unaprijedio je i transparentnost, time što dnevni red sjednica objavljuje unaprijed, što je godinama bio jedan od apela Akcije za ljudska prava (HRA) upućivanih tom sudu.
Međutim, pred Ustavnim sudom je i dalje više od 200 predmeta po inicijativama i predlozima za ocjenu ustavnosti, efikasnost ugrožava nedostatak kadra, a legitimitet je doveden u pitanje činjenicom da dvoje sudija – Desanka Lopičić i Budimir Šćepanović i dalje sude iako im je funkcija odavno morala prestati zbog ispunjenih uslova za penziju.
Ustavni sud je 1. juna 2024. godine u radu imao 769 predmeta starijih od tri godine, uz dva predmeta iz 2018. godine.
„Za manje od devet mjeseci Ustavni sud je donio odluke u gotovo 100% predmeta starijih od tri godine, pa od pomenutih 769 predmeta u radu imamo svega dva predmeta u kojima nije donijeta odluka, iz objektivnih razloga (nepostojanje kvoruma za odlučivanje o zahtjevima za izuzeće)“, piše u obavještenju koje je predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko dostavila Vladi.
Konstatovano je da Ustavni sud sada „u radu ima ustavne žalbe podnijete u posljednje tri godine“ što je, tvrde, standard ustavnih sudova zemalja u okruženju. „Osim toga, smanjeno je i prosječno trajanje ustavnosudskih predmeta na jednu godinu i osam mjeseci što je od uspostavljanja djelotvornosti ustavne žalbe prvi put postignuto“.
Dodatno, predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko je uputila pismo i HRA u kome je najavila da će sud ubuduće redovno objavljivati dnevni red za predstojeće sjednice i obrazloženja o odlukama o prioritetnom razmatranju predmeta. Istakla je da će raditi i na objavljivanju mjesečnih i godišnjih planova rada suda, čime bi javnost dobila bolji uvid u dinamiku rješavanja predmeta.
Pored ovih pozitivnih koraka, Ustavni sud se i dalje suočava sa ozbiljnim kadrovskim problemima. U njemu trenutno radi 31 službenik, dok je važećim Pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji predviđeno da ih bude 55. Posebno zabrinjava činjenica da nedostaje 17 savjetnika – od ukupno 33 radna mjesta namijenjena stručnom pravničkom kadru, trenutno je popunjeno samo 14.
Predsjednica Ustavnog suda je obavijestila Vladu da očekuju, nakon što dodatno osnaže Stručnu službu, „da će brzina i efikasnost rada biti dodatno unaprijeđeni“.
HRA pozdravlja napore da se postigne ažurnost, kao i najavljenu transparentnu praksu Ustavnog suda. Očekujemo da to postane standard djelovanja tog suda. Međutim, neophodno je hitno obezbijediti legitimitet suda prestankom funkcija onih sudija koje su ispunile uslove za odlazak u penziju i koje su u istoj situaciji kao Dragana Đuranović, kojoj je funkcija već prestala. Takođe je neophodno hitno zaposliti nedostajuće stručne saradnike.
HRA BILTEN 6
- B6.T1 – Ponovo počelo suđenje Vesni Medenici – nastavljeno i sa odgađanjem ročišta
- B6.T2 – Apelacioni sud odlučio da su prepiske sa aplikacija Skaj i Anom pravno valjani dokazi
- B6.T3 – Potvrđena optužnica protiv bivšeg glavnog specijalnog tužioca Katnića i bivšeg policijskog funkcionera Lazovića
- B6.T4 – Upućena molba Venecijanskoj komisiji da riješi dileme oko prestanka funkcije sutkinji Dragani Đuranović
- B6.T5 – Grupa advokata protestovala zbog neažurnosti suda u Baru
- B6.T6 – Uoči novog izvještaja Evropske komisije o vladavini prava
- B6.T7 – Ustavni sud smanjio zaostatke i najavio veću transparentnost
- B6.T8 – Bivša sutkinja Vučković ponovo tužila Sudski savjet
- B6.KV – KRATKE VIJESTI