IZBJEGLICA IZ RUSIJE INGA PELINYAGRA OSTAJE U PRITVORU – SUD PROIZVOLJNO NIJE UVAŽIO IZBJEGLIČKI STATUS

JAVNI POZIV za angažovanje eksperta/kinje za izradu mišljenja na temu politike procesuiranja ratnih zločina, suđenja u odsustvu, pretpostavke za ustupanje predmeta i rješavanja problema „ne bis in idem“ u odnosu na BiH
02/08/2024
OSLOBOĐENA RUSKA IZBJEGLICA – INTERPOL ODRADIO POSAO SUDA
11/08/2024

IZBJEGLICA IZ RUSIJE INGA PELINYAGRA OSTAJE U PRITVORU – SUD PROIZVOLJNO NIJE UVAŽIO IZBJEGLIČKI STATUS

Viši sud u Podgorici je danas odbio žalbu protiv odluke o određivanju pritvora ruskoj državljanki ukrajinskog porekla, Ingi Pelinyagra, koja je uhapšena u Crnoj Gori na osnovu međunarodne potjernice iz Moskve, iako joj je Italija priznala status izbjeglice. HRA smatra da je produženje ekstradicionog pritvora Ingi Pelinyagra proizvoljno jer sud nije uzeo u obzir njen izbjeglički status.

Podsjećamo da je gospođa Pelinyagra u Italiji stekla status političke izbjeglice zbog svog javno izraženog kritičkog stava o vlastima u Rusiji, što je dovelo do toga da italijanske vlasti utvrde da bi ona u Rusiji bila izložena političkom progonu koji bi mogao ugroziti njen život ili slobodu.

Viši sud u Podgorici je podržao stav sudije za istragu o određivanju pritvora, smatrajući da je on opravdan postojanjem međunarodne potjernice koju je Rusija raspisala za Pelinyagrom zbog navodne finansijske prevare, dok je opasnost od bjekstva vidio u njenom ruskom državljanstvu. Sud se pri donošenju odluke nije ni osvrnuo na njen izbjeglički status, koji je međunarodnog karaktera i koji Crna Gora ima obavezu da poštuje.

Viši sud je za sada odlučivao samo o pritvoru gospođe Pelinyagra, dok još uvijek nije cijenio ispunjenost uslova za njeno izručenje (ekstradiciju) Rusiji. Donošenje ovog rješenja se očekuje u narednih 30 dana.

Ekstradicioni organi Crne Gore, Viši sud u Podgorici, a zatim i ministar pravde, u obavezi su da direktno primenjuju apsolutne norme međunarodnog običajnog prava, te da cijene sve okolnosti koje mogu ukazati na potencijalno kršenje člana 3 Evropske konvencije o ljudskim pravima (zabrana mučenja), što uključuje i politički progon, arbitrarno pritvaranje, politički montirani sudski postupak, rizike od zlostavljanja u Rusiji, te ugroženost života gospođe Pelinyagra.

Italija je već utvrdila da gospođi Pelinyagra prijeti opasnost od političkog progona u Rusiji, koji bi joj ugrozio život ili slobodu, što znači da bi njeno izručenje Rusiji predstavljalo kršenje člana 3 Evropske konvencije. HRA ponovo upozorava da bi Crna Gora odlukom o izručenju prekršila svoje međunarodne obaveze i ljudska prava gospođe Pelinyagra na zaštitu od progona, koja ona ima na osnovu Konvencije o statusu izbjeglica i Evropske konvencije o ljudskim pravima. U skladu s tim, smatramo da je i produženje njenog ekstradicionog pritvora neosnovano.

Pravnu pomoć Ingi Pelinyagra u ovom postupku obezbijedila je Akcija za ljudska prava.